Můj módní vzor – Dries Van Noten

Nedávno se mě někdo v diskuzi zeptal, kdo je můj módní vzor. Nevěděl jsem chvíli jak odpovědět, protože jsem přemýšlel, kdo a čím mě nejvíc ovlivnil. Móda mě rozhodně začala zajímat už ve školce, kde jsme pořádali pravidelně maškarní plesy, na které jsme si sami s paní učitelkou vyráběli masky. Ještě dnes si to živě vybavuju! A pak s námi jednou pro rodiče uspořádala módní přehlídku. Od té doby sleduju přehlídky pravidelně. Anebo ještě líp, chodím na ně.

Ta chvíle kdy vejdu do sálu, vyberu si místo, světla zhasnou a modely mi defilují před očima, je nepopsatelná. A pak nastane důležitý okamžik, kdy na molo vyjde také módní návrhář. A právě tady jsem našel svůj módní vzor. Rád bych vám o něm něco málo napsal.

Jmenuje se Dries Van Noten, bude mu šedesát a rozhodně na ně nevypadá. Pochází z Antverp a módní svět ho považuje za jednoho z nejlepších návrhářů. Já ostatně taky. Líbí se mi na něm, že pokračuje v rodinné tradici – jeho děda byl krejčí a otec vlastnil obchod s pánskými oděvy. Svoji první kolekci představil v rámci takzvané Antverpské šestky, což je v módním světě dost známý pojem.

Ještě víc se mi ale líbí jeho životní postoj, vytváří módu, která se dá nosit i běžně mimo výstavní mola. Navrhuje kvalitní oblečení, takže si nepotřebuje dělat reklamu. A navíc obléká moji oblíbenou herečku Kate Blanchet.

Dries Van Noten mě oslňuje tím, jak si vybírá inspiraci v umění a dokáže oživit prvky folklóru. Vystudoval výtvarnou školu, říkám si, že už tím jsme si podobní. Navíc bych stejně jako můj módní vzor chtěl tvořit módu pro lidi. Takovou, která se bude opravdu nosit a neožije pouze pro záři reflektorů na přehlídce.

Myslím, že za svůj úspěch vděčí hlavně tomu, že vsadil na precizní střih. Zařadil se mezi desítku velikánů módní branže, jak se můžete dočíst tady. Možná se inspirujete a vyberete si taky svoji módní ikonu, která diktuje pánskou módu. Jsou to zvučná a světoznámá jména, berme to jako takový malý průzkum – dejte mi vědět, kdo je vaší módní ikonou a proč jste si ho vybrali.

A nebyl bych to já, kdybych nesnil o budoucnosti a nedoufal, že jednou (už brzo) se takto bude ve světovém tisku psát o mně. Já – módní ikona – vzor mladých a nadějných začínajících návrhářů. Stojím na přehlídkovém mole po úspěšném představení nejnovější kolekce, vychutnávám si zasloužený úspěch a těším se, co se o sobě dočtu na wikipedii.

Mám nos pěkně nahoru, protože už se vidím, jak českou módu dostávám svými úspěchy na výsluní módního světa. Moje jméno je vyšité na oblíbených kouscích oděvu těch nejznámějších celebrit. Zvoní mi telefon a umělci nominovaní na Oscara si přejí, abych jim navrhl model na předávání cen. Všechny asi neuspokojím a odkazuju je tedy na své kolegy z módní branže.

Pěkně jsem se zasnil! Co? Zatím jsem se ničím neproslavil, a abych dosáhl úspěchu ve světě módních vzorů, budu muset na sobě ještě tvrdě zapracovat. Nejspíš si vezmu příklad ze svého idolu a podám si přihlášku na AMU, takže bych měl následující rok věnovat přípravě na talentovky. Co říkáte, necháte si ode mě taky něco navrhnout? Teď, když jsem začínající neznámý módní blogger, anebo radši počkáte, až se ze mě vyklube módní ikona?

Dnes s příspěvky končím, mám v hlavě nějaký nápad na vzor nové látky, jdu ho zachytit na papír, než to zapomenu. Držím vám palce, abyste si taky našli svůj vzor, který vás vyhoupne vzhůru ke hvězdám…