Odhalená kolena aneb Jak správně nosit pánské kraťasy

Když se přiblíží horké léto, přijdou na přetřes pánské kraťasy. Ne každý si je ale troufne vzít na sebe. Možná proto, že neví, jestli jsou společensky vhodné a kam se dají nosit. Tak jsem se rozhodl zapátrat a udělat si přehled nejen pro sebe. Samozřejmě se tu s vámi podělím o to, co se mi povede zjistit.

Začal jsem pěkně od Adama – to je můj praděda. Sedl jsem na kolo a jel ho navštívit. Jak jinak než v kraťasech, abych byl na své dotazy patřičně a názorně oblečený. Praděda Adam je velký dobrodruh a cestovatel, který umí o svých zážitcích úžasně vyprávět, tak doufám, že nám povídání o pánských kraťasech poběží jak po másle.

Když jsem před ním téma nadhodil, začal vzpomínat na svá školní léta. Tehdy kluci nosili krátké kalhoty ven a na sport a nemohli se dočkat, až dostanou své první dlouhé kalhoty. Takže pánské kraťasy jsou tak trochu návrat do dětských let… Pradědeček Adam se mé poznámce smál. Kraťasy prý byly čistě praktická věc, protože jako kluci se prali, váleli po zemi a věčně rozbitá kolena by znamenala mít neustále díry na kalhotách!

Aha, takže dospělí muži tehdy žádné pánské kraťasy nenosili? Napadla mě logická otázka. A pak praděda zavzpomínal na válku… Kraťasy se staly součástí uniformy a to způsobilo, že je pánská móda vzala na milost. No tak to mě teda dost překvapilo a v duchu jsem dal zapravdu naší dějepisářce, která nám vtloukala do hlavy, jak moc válka mění životy lidí.

Ale zpátky k tématu – nošení kraťasů má dnes určitá pravidla, která bych chtěl tady zveřejnit. První pravidlo se týká doby, kdy je vhodné si na sebe pánské šortky vzít:

1.     V horkých letních dnech se tento typ oblečení považuje za samozřejmý, pokud zrovna nenastane druhá podmínka.

2.     A ta zní, že pánské kraťasy nejsou vhodné oblečení pro obchodní schůzky a společenské události.

Myslím, že někteří lidé si s těmito pravidly moc hlavu nelámou, jak jsem se dočetl v jednom článku, i když mně se zdají celkem pochopitelná. Pak jsem objevil ještě omezení, která se týkají délky pánských šortek. V podstatě platí, že pokud nejde o běžecké šortky, ve kterých se potřebujeme volně pohybovat, měla by délka kraťasů končit kousek nad koleny.

Zbytek je podle mě už spíš otázka osobního vkusu a místních zvyklostí. Já osobně mám raději pánské šortky těsnější než volné, protože pak nemám pocit, že mi z nohavic čouhají tenké kuří pařátky. Taky je zajímavé jak a s čím se dají šortky kombinovat, tak jen pro inspiraci se koukněte sem.

Docela rád kombinuju barvy, a to i na kraťasech, kde mi typické barvy jako bílá, béžová, námořnická modrá a podobně, připadají trochu fádní. Na druhou stranu křiklavé bermudy plné pestrých vzorů bych si na sebe asi nevzal ani do bazénu. Takový módní výstřelek se musí umět nosit.

Taky už jsem se zmínil, že mám rád polo trika (někdo radši říká polokošile, ale já mám pocit, že je to jedno) a ty se k pánským kraťasům perfektně hodí. Vypadá to stylově a nikde si s takovým oblečením neudělám ostudu, protože někdy vyrazím ven jen tak a nevím, koho ze známých zrovna potkám a kam zajdeme a kdy se vrátíme. Někdy si vezmu ke kraťasům košili s dlouhým rukávem, který si ohrnu, protože tenhle outfit vypadá celkem rebelsky… Ocením, když mi napíšete, co ke kraťasům ladíte vy.

Ale abych téma šortky vyčerpal úplně a nezapomněl, že jsem to chtěl vzít od A do Z, nesmím zapomenout na šortky typu „zálesák“.  Každý správný chlap je má ve své skříni, ale nijak zvlášť nad tím nepřemýšlí. Nejsou módní doplněk, ale čistě praktická věc na cestu za zážitky, adrenalinem a dobrodružstvím… Mají pohodlný střih, musí skvěle padnout, barvu snad ani nemusím připomínat a jsou plné dokonale rozmístěných kapes na všechny ty potřebné věci. Jak na ty šortky tak myslím, asi vyrazím někam na pár dní ven… pak vám možná napíšu, jak bylo.